Milé ženy, dámy a dívky, představovat vaše nejoblíbenější a nejnutnější každodenní doplňky – kabelky, snad není ani potřeba, ale víte, jak vybrat tu správnou, který materiál je nejlepší a jak o vaši drahou společnici pečovat?
Odpoví Vám tento článek
Známe spoustu důvodů, proč nevěnovat pozornost kabelkám, jež spatřily světlo světa v daleké Číně pod nějakou pseudoznačkou, nebo hůře, s nálepkou světové značky, ale falzifikát bez prvotřídní kvality. A jak jste na tom vy? Odoláváte levným napodobeninám, nebo je pro vás „kabelka jako kabelka“?
Jistě, že u některých z Vás podobná kabelka už zapustila kořeny, nicméně jste bezpochyby dávno zjistily, že taková koupě nebyla nejlepší volbou. Tu a tam se začne vnitřek kabelky párat, zde upadne ozdobný nýtek, jako mávnutím kouzelného proutku přestane držet tvar a najednou nefunguje ani zip. Navíc vás takhle zradí v tu nejméně vhodnou chvíli. Člověk by se z toho zbláznil, ale co naděláte, vždyť stála přeci jen… a zde je zakopaný pes. Neznačkové a horkou jehlou vyráběné kabelky jsou sice lákadlem díky své nízké ceně a mnohdy zaujmou i prvotním dojmem, ale brzy takovou kabelku můžete vyhodit z okna. A naše rada, jak na to? Raději si nechte zajít chuť a místo deseti podobných kabelek si pořiďte dvě, tři, které budou stát opravdu za to. A nemusí jít jen o opravdu světoznámé značky, kde připlácíte za jméno, ale třeba i o kvalitně zpracované, většinou italské kabelky, kde platíte jen kvalitu a design a přestože jsou často uváděny jako „no name“, jde o kvalitní výrobky za rozumnou cenu.
Původ kabelky a její historie
Lidé si samozřejmě od pradávna vyráběli zavazadla, zejména pro sběr plodin, většinou kožená, či proutěná. Kabelka je ale něco jiného. Původ kabelky sahá hluboko do středověku, tedy několik století zpět. Předchůdce kabelek se nosil již dávno předtím, avšak nosili jej výhradně muži, většinou obvázaný kolem pasu (byly to tzv. zásobníky, mnišská „žebradla“ či měšce na mince apod.). Ve středověku pak začaly tyto kabelky, nebo spíše váčky nosit i ženy a ty již měly svůj půvab. Tyto váčky bývaly z kůže, zdobené zlatem a později (v osmnáctém století) se vyráběly z hedvábí (tzv. pompadúrky zavěšené na předloktí), zdobily se vyšíváním a perlami. Ženy v nich nosívaly své tehdejší maličkosti.
Na začátku devatenáctého století se začaly vyrábět kabelky – reticule, jež byly tvořeny ze síťoviny, z brokátu, různých korálků a zdobily se třásněmi a šňůrkami. Ženy v této době začínaly kabelky používat k různým příležitostem, přičemž každá z nich byla jinak upravená, aby se hodila do příslušné společnosti. Do nich vkládaly nezbytné drobnosti jako např. pudr, kapesníček či voňavku. Zhruba od 20.let 20. století se výroba a výběr kabelek rozmohl, čímž se nastartoval konkurenční boj o zaujetí ženského pokolení. Kabelky dostaly nový rozměr a časem se měnil jejich design, tvar i účel.
Jak si vybrat tu správnou kabelku?
Vybrat vhodnou kabelku je někdy poněkud složité, zejména tehdy, kdy máte poněkud hlouběji do kapsy a jednu kabelku musí vybírat pro několik příležitostí (jestliže máte zálusk na nějaký prvotřídní kousek, nebojte se informovat příbuzné, vždyť zanedlouho budete mít narozeniny, svátek a také budou vánoce!). Představíme vám několik typů kabelek, odlišných velikostí, tvarem, příležitostmi, ke kterým se hodí, poradíme, jak kabelku barevně sladit s Vaším šatníkem a také k jakému typu postavy se ta či ona kabelka hodí. A nenechte se zmást momentálními trendy, které nastolují věhlasní návrháři. Občas se taková kabelka nehodí buď k vám samotným, nebo k vašemu stylu oblékání. Vždy vybírejte tak, aby vám kabelka padla jako ulitá.
Kabelky s krátkým uchem (na zavěšení na rameno) se hodí zejména pro ženy, jež mají vytříbený vkus a styl oblékání. Takové ženy většinou uvidíte v kostýmku, nebo slušivém kabátku s neméně výraznými botami na podpatku. Tato kabelka se absolutně nehodí k zimním péřovým a objemným bundám. Je určena spíše pro mladší generaci žen. Obléci si k ní můžete prakticky cokoliv, ale vždy vsaďte na elegantnější formu oděvu.
Kabelka s velmi krátkým uchem, která se nosí pouze v ruce, by měla mít pevnou konstrukci (neměla by se za žádnou cenu prohýbat pod tíhou obsahu). Kabelka s krátkým uchem může mít jakoukoliv velikost, od menších až po větší, kam uložíte např. i přenosnou elektroniku.
Kabelky s delším uchem pro zavěšení na rameno (často je možné tento pás nastavit na požadovanou délku) by měly být objemnější a z jemného materiálu, např. textil či měkká kůže a jsou určeny pro ženy, jež uznávají volnost, jsou sportovně založené, nebo ji použijí na drobnější nákup.
Společenské kabelky bývají miniaturní se zavěšením na úzkém uchu,nebo jen tak do ruky a lze do nich uložit veškeré nezbytnosti, které žena potřebuje mít neustále při sobě (make-up, telefon, platební karta a v nejhorším případě pár drobných ). A jak už sám název napovídá, nejvhodnějším oděvem jsou koktejlové šatičky, nebo jiné společenské šaty.
Na trhu existuje neuvěřitelné množství kabelek s nejrůznějším zdobením. Kabelky se zdobí kovovými sponami a nýtky, koženými pásky, ozdobnými zipy, třásněmi, střapci, kameny, diamanty, koženými květinami, kovovými kroužky atd. Rovněž je možné vybírat z několika druhů materiálu, přičemž nejběžnější je v tomto případě pravá či syntetická kůže (koženka), dále různé textilie, které se mohou kombinovat s kůží a zastánkyně přírodních materiálů mohou vybírat ze slaměných výrobků.
Při výběru kabelky vždy pamatujte na to, k jakým účelům ji budete využívat. Kabelky pro všední nošení by neměly být ani moc velké, ani moc malé. Měly by v ní být přihrádky pro přehlednější umístění všech vašich nepostradatelných prostředků, jako je peněženka, telefon, přihrádka na nějaký kousek kosmetiky a zbytek vašich potřeb již záleží na vás. A jakou barvu vybrat? Samozřejmě, nejvíce žádané jsou černé nebo bílé až krémové, které se hodí téměř ke každému oblečení. Budete-li vybírat kabelku s jinou barvou, např. červenou, zelenou, žlutou apod., nezapomeňte si obléci nějaký kousek stejné barvy (šálu, boty, pokrývku hlavy.). Výjimkou snad může být společenská akce, kdy si obléknete pouze jednobarevné šaty se stejnou barvou bot a kabelku zvolíte v jiné barvě, která podtrhne celý dojem. Kromě jednobarevných kabelek je možné pořídit si barevně kombinované, avšak takové kousky jsou v otázce harmonizace oblečení a kabelky poněkud složitější.
Stejně jako záleží na barevném sladění kabelky a oděvu, záleží i na vašich tělesných proporcích. Ženy s plnými tvary by neměly uvažovat nad koupí malé kabelky. Ta ještě více zvýrazní jejich prostorovou výraznost, což jistě nemají v úmyslu. Měly by raději volit podlouhlejší tvar kabelky, jež tělo opticky zužuje. Ke štíhlým ženám se zase hodí širší kabelky ve tvaru čtverce.
Pár tipů, jak pečovat o kabelku
Kabelku, pokud k tomu není alespoň z části určena, nepoužívejte jako nákupní tašku nebo tašku, v níž byste chtěly přenášet knihy či těžší věci. Nosnost běžných kabelek není vyšší než tři kilogramy a přílišným zatěžováním poškodíte uši i tvar kabelky. V kabelkách nenoste ostré věci, jako jsou např. nůžky, jinak hrozí protržení nejen vnitřní podšívky, ale i vnějšího obalu. Žádný materiál, z něhož jsou kabelky vyráběny, se nesmí prát. Při zašpinění postupujte vždy podle pokynů výrobce, nebo kabelku vyčistěte jemným prostředkem a vysušte měkkým hadříkem. Nesušte ji na topení ani na slunci. Rovněž se vyhýbejte prudkému dešti. Některé materiály (např. usně) mohou díky těmto vlivům zapříčinit zkroucení kabelky. Udržující krémy a leštidla používejte pouze na určené materiály, textilní kabelky udržujte jemným kartáčováním, syntetické jen vlhkým hadříkem.
To je zhruba vše, co by jste měly před zodpovědným výběrem kabelky mít na mysli. Do kterého budeme neustále přidávat nové zboží.