5 výhod chřestu


Chřest, podobně jako i další zelenou listovou zeleninou  je výborným zdrojem vitamínu K, který je důležitý pro krev a kosti.  Pro naše kosti je dokonce stejně důležitý jako vápník. Je také bohatým zdrojem kyseliny listové, která zpomaluje látkovou výměnu a je důležitá pro těhotné ženy. Chřest je zdrojem dalších důležitých vitamínů, například vitamínu B, nebo vitamínu E a je bohatým zdrojem širokospektrých antioxidantů. Obzvlášť fialový chřest má mnoho antioxidantů, podle modré a fialové barvy se často pozná ovoce a zelenina, která je silně antioxidační a pomáhá v boji se šířením volných radikálů.

cgrest_zdravotni-ucinky

A 5 výhod, které má chřest pro naše zdraví:

  • Pomáhá při hubnutí

Nejen, že samotný chřest obsahuje velice málo tuku a kalorií, ale obsahuje velké množství vlákniny, která pomáhá při hubnutí. Pomáhá také při zácpě, což je častá obtíž při dietě a snižuje nezdravý cholesterol. Chřest díky vláknině dodává pocit sytosti, v kombinaci s vejcem, bohatým na bílkoviny poskytne dokonalý pocit sytosti při nízkém počtu kalorií a tuků.

  • Povzbuzuje náladu a brání stresu

chřest obsahuje celou řadu vitamínu B, ve velkém množství B6 a B12, také je plný folátu, což působí, že se zbavíte podrážděnosti, B12 dokonce působí i na vážnější psychiatrické potíže, jako jsou například rozšířené deprese.  Chřest má také vysoké hladiny tryptofanu, což je aminokyselina, která se také spojuje s povzbuzením nálad.

  • Podporuje trávící systém a zabraňuje nadýmání

Chřest podporuje celý trávicí systém a střeva. Když přijde nadýmání, nebo zácpa bude vám přírodní pomocí. A díky obsahu prebiotik pomáhá udržet zdravopu rovnováhu dobrých bakterií v celém trávícím traktu.  Navíc, jako přírodní diuretikum, pomáhá chřest vyplavit přebytečnou tekutinu a bojovat s bolestí a plností břicha.

  • Ulehčí při kocovině

Po večírku s konzumací více alkoholu je chřest výbornou volbou. Minerály a aminokyseliny dokáží zmírnit pocit nevolnosti a malátnosti. A navíc chrání jaterní buňky před zákeřnými toxiny z alkoholu.

  • Infekcí močových cest

Chřest má vysoké hladiny aminokyseliny asparaginu, což je přírodní diuretikum, jinými slovy když budete jíst více chřestu, odplaví tělo přebytečné tekutiny a sůl z vašeho těla. Což může často zabránit právě infekcím močových cest a problémy s močením.

chrest_ucinky_pro_zdravi