Ginkgo přírodní lék na paměť


Ginkgo Biloba, v českém překladu Jinan Dvoulaločný je dvoudomým stromem, traduje se o něm historie, že právě Jinan je nejstarším stromem na planetě, původ se odhaduje už před 300 miliony let. Dorůstá do výšky okolo 35 metrů a má kuželovitou korunu. Listy vyrůstají v trsech a právě listy jsou na jinanu tím dokonalým posilovačem mozku a paměti. Strom Ginkgo často najdete v parcích a zámeckých zahradách.

gingo_biloba_prirodni_lek_na_pamnet

Sběr

Listy ( Folium Gingo Bilobae ) se sbírají na jaře, nejpozději začátkem léta, ideálně odpoledne asi dvě hodiny po poledni. Sbíráme vždy za suchého počasí, pokud už strom plodí, dají se sbírat a zužitkovat i plody jinanu. Usušíme v temném a suchém prostoru s dostatkem proudění čerstvého vzduchu, usušené uchováme v vzduchotěsné dóze, kde nám listy jinanu vydrží do další sezóny.

gingko_ucinky

Účinné látky

Jinan dvoulaločný má vysoký obsah různých flavonoidů, terpentýny, organických kyselin, sacharidů, terpenických laktonů, fenolických látek a dalších prvků i vitamínů.

Jak funguje v našem těle

Ginkgo rozšiřuje podobně jako kofein cévy, především cévy v hlavě, ovšem na rozdíl od kofeinu je vhodnou prevencí před mozkovou příhodou, nebo i závažného infarktu myokardu. Droga se osvědčila při poruchách paměti, Alzheimerovy chorobě, při neplodnosti, nedokrvení končetin, potížích spojených s astmatem. Nejvíce je jinan vyhledávaný pro podporu funkcí mozku.

Příprava a užití

Z listů si připravíme čaj, nebo odvar. čaj připravíme přelitím dvou listů horkou asi 85  st. vodou, necháme 3-5 minut louhovat pod pokličkou, slijeme a můžeme pít. Odvar z jinanu se připraví krátkým povařením byliny ve vodě.  Běžné užívání jako prevence, nebo doléčení výše zmíněných zdravotních stavů se popíjí  až 4 šálky každý den po dobu 5 týdnů, na týden zcela jinan vyřaďte a můžete nasadit znovu na pět týdnu a takto stále dokola.

gingko_jinan