Jak a proč cvičit v těhotenství


Těhotenství může být pro ženu vedle krásného očekávání i stresující čas s kolísavou hladinou hormonů a s nadcházejícími změny. Když k tomu přičteme těhotenské nevolnosti a spousta zařizování, můžeme nechat pohyb pro své tělo na vedlejší koleji. Nicméně právě v těhotenství je velice důležité udržovat své tělo ve skvělé kondici. Pravidelným cvičením můžete předcházet pozdějším bolestem zad a zánětů kloubů. Vedle zdravotních přínosů pro své tělo navíc pomáháte i plodu. Dobrá kondice během porodu je základem úspěšného porodu a správně vyvinutého a silného miminka.

cviceni-pro_tehotne_navod_foto

Existuje mnoho způsobů, jak zůstat v kondici během celého těhotenství a i v náročném období po porodu. Na cvičení není nikdy pozdě začít, pochopitelně vždy musíme přizpůsobit intenzitu cvičení své kondici a svému momentálnímu stavu. Jiná intenzita je vhodná pro ženy, které byly před otěhotněním zvyklé aktivně cvičit a jiná pro ženy, které jsou spíše „gaučové typy“.

Platí, že se o cvičení v těhotenství je vždy vhodné poradit se svým lékařem. V tomto období pochopitelně tak jako tak posuneme jak styl cvičení, tak i výkony. Je nezbytné si v těhotenství připravit cvičební plán, který konzultujte s lékařem a ideálně i s fittness trenérem.

cviky_pro_tehotne

Pokud jste cvičila pravidelně i před otěhotněním a nemáte během těhotenství žádný zdravotní problém, který by omezoval pohyb není třeba přestávat, ba naopak. Jenom je třeba během této doby upravit své trénování i zátěž. Některé cviky jsou vhodné pro dřívější semestr, některé naopak v pozdějším. Pochopitelně vždy platí, že je třeba svou sportovní aktivitu konzultovat se svým lékařem a zároveň vnímat své tělo.

A nyní se podívejme na některé z nejlepších sportů pro budoucí maminy

Plavání: jedním z nejlepších těhotenských cviků je právě plavání. Plavání uvolní kloubům, zbaví napětí v kotnících a bolavých nohou. Plavání je pro těhotné vhodné během celého období. Plavání je zábavné, uvolňuje stresové napětí a nesporně patří pro přínosný směr budoucích maminek.

Jóga: je dalším vhodným cvičením pro těhulky. Prenatální jóga je dnes mnohem populárnější, než tomu bylo před pár lety. Tato jóga je navržena tak, aby ji bylo možné cvičit během všech cyklů těhotenství. Jóga pomůže zvýšit flexibilitu a snižuje chronické bolesti svalů i klubů u těhotných žen.

Cyklistika: jízda na kole je dalším vhodným kondičním cvičením pro budoucí maminky. Dokonce i krátká asi 30 minutová projížďka na kole třeba jen do obchodu, nebo po svém okolí zmírní tlak na kotníky a kolena, optimalizuje tepovou frekvenci a zlepší celkový metabolismus. Spinning je především v zimních měsících také dobrou volbou, ovšem po dosažení třetího semestru je doporučeno pomalejší tempo.

Vodní aerobik: u většiny lidí evokuje sport aerobik především poskakování, což není nejlepším pohybem pro těhotné u vodního aerobiku je to jiné i když se dělají podobné cviky. Cvičení pod vodou zpomalí pohyb a nebudete vystavovat své klouby a kosti výraznějším nátlakům. A zároveň je to skvělý způsob relaxace i protažení celého těla.

Svižné chůze: ačkoli se běh v době těhotenství nedoporučuje, svižná chůze je v tomto případě zcela něco jiného. Intenzita a rychlost chůze je třeba přizpůsobit svým možnostem a momentální kondici, ale i dvaceti minutová procházka svižnou chůzí dokáže prokrvit celé tělo a vyrovnat tepovou frekvenci. Během chůze dobře dýchejte a držte rovná záda.

Vleky nohou: efektivní způsob jak zpevnit pevnost a pružnost stehen a zadečku, které budete potřebovat a oceníte během osmého měsíce těhotenství, výtahy nohou můžou být ideálním řešením. Ležíme na levém boku, hlavu s opřeme o levé předloktí a levou nohu ohneme směrem k zemi. Pravou nohu necháme nataženou a pomalu zvedáme. Následně opakujeme i na druhou stranu.

tehotenske_cviky