Kotvičník zemní


Kotvičník zemní: přírodní afrodiziakum i anabolikum v jednom

Kotvičník zemní (latinsky Tribulus terrestris) patří mezi byliny, které byly odjakživa hojně využívány v přírodní alternativní medicíně. Podobně, jako třeba zázvor, ženšen nebo ginkgo biloba. Původně se tato malá, maximálně 60 centimetrů vysoká rostlinka vyskytovala pouze v Číně a Japonsku, kde ji tamní lékaři doporučovali pro zvýšení celkové kondice. Z dálného východu se pak kotvičník postupně rozšířil dál, do tropických a subtropických oblastí na celém světě. U nás však nepatří mezi původní druhy – byl sem jako jediný druh čeledi kacibovitých zavlečen. Dále na severu se již kotvičník zemní nevyskytuje – potřebuje hlavně teplo. V posledních letech se pak dostal kotvičník do popředí a dostal nálepku zázračného přírodního afrodiziaka, někdy se dokonce užívá přezdívka „přírodní viagra“. Je to ale trochu složitější…

kotvicnik-kvet

Kotvičník? Malá rostlinka s velkým potenciálem

Kotvičník jako takový snadno přehlédnete – roste běžně na kolejích nebo na slunných stráních. Je malého vzrůstu, snadno se zalomí, roste při zemi a ani jeho malé žluté květy nevzbuzují hodně pozornosti. Ovšem uvnitř se skrývá velký potenciál, který si rozhodně zaslouží být využit beze zbytku. Všechny jeho části (kořen, stonek, list i květ) obsahují pro lidské tělo velmi významné a podstatné látky. Jmenovat bychom měli především rostlinné alkaloidy, léčivé pryskyřice a aromatické oleje. Dále zde najdeme spoustu stavebních sacharidů a z nich vzniklých glykosidů, saponiny, flavonoidy nebo tanin (tříslovina – polyfenolická, velmi aromatická a hořká látka). Značný je také obsah vitamínu C, jenž je pro správné fungování lidského organismu nezbytný. Jeho nedostatek může vést až k rozvoji nemoci zvané kurděje. Podobné látky obsahuje spousta dalších rostlin, ale žádná z nich v takové šíři a takové koncentraci.

Jak funguje kotvičník zemní?

Účinek kotvičníku zemního je, vzhledem k množství obsažených látek, velmi široký. Může spočívat v celkovém posílení, nárůstu svalové hmoty, nebo zvýšení sexuální výkonnosti. Myslet si ale, že se všechno dostaví samo od sebe, by byla hloupost, takto alternativní medicína nefunguje. Je potřeba se na celou věc dívat jinak. Účinek kotvičníku spočívá především v celkovém pročištění organismu. Má protizánětlivé účinky a pomáhá přeměňovat tuk na svalovou hmotu. Tím se jednak zvyšuje síla jedince, jednak i jeho sexuální libido. Navíc se tak zlepšuje krevní oběh – cholesterol přestává ucpávat cévy a krev snáze koluje. Přenáší se tak více kyslíku a zlepšuje se celková kondice. Kromě metabolismu tuků je usnadněn také metabolismus cukrů, což ocení zejména osoby, trpící cukrovkou. Obzvláště pro sportovce je pak důležité, že kotvičník pomáhá snižovat hladinu sodíku v těle a usnadňovat tak svalovou regeneraci. Není ostatně bez zajímavosti, že sportovci kotvičník používají jako doping, aby si zvýšili výkonnost.

kotvicnik-zemni

Přírodní afrodiziakum také, ale jen okrajově

Samozřejmě, že pověsti o tom, že kotvičník posiluje sexuální apetit, nejsou nijak přestřelené, právě naopak. Je to pravda, ale souvisí to se vším, co již bylo řečeno. Tím, že se vám zlepší celková kondice a sílá, máte zároveň i větší výdrž, což váš partner ocení. Navíc postava bez tuku a s vypracovanými svaly je u mužů i u žen výrazně atraktivnější. V neposlední řadě pak kotvičník zvyšuje produkci mužských i ženských pohlavních hormonů. U mužů jde především o testosteron (jehož hladina se takto může zvýšit až o třetinu). To zvýrazňuje typicky mužské rysy, zlepšuje prokrvení a potenci a pomáhá potlačovat problémy s prostatou. Ženy zase může těšit, že se jim zvýši hladina estrogenu, zvýrazní se jejich typicky ženské rysy a dojde k potlačení obtíží, souvisejících s klimakteriem (přechodem). Zní to dobře, a když si vezmete, že si kotvičník snadno můžete vypěstovat sami doma a uvařit si z něj chutný čaj, není to jednoduchá cesta, jak zlepšit své zdraví?

Kotvičník zemní jinde na webu: