Pěstování


Vypěstovat citronelu, není nic náročného, ale je třeba dodržet několik pravidel, aby vaše úroda stála za to. Keřík Citronová tráva roste ve velkých trsech tenoučkých dlouhých s tvrdých listů v extrémně dobrých podmínkách až do výšky 160 cm. Doma se dá vypěstovat, pokud ji dáte dobré podmínky poměrně snadno. Pěstuje se ze semínek, pořídíte ve specializovaných semenářstvích, později si ji můžete samy množit vegetativně. Na českém trhu se bohužel dají sehnat jen semínka s klíčivostí okolo 30%, ale i tak se vám nějaké rostlinky jistě uchytí. Může se dobře pěstovat i v květináči, měl by být asi 20 cm průměr, aby měla rostlina dost místa na kořeny. pěstování v květináči nám také ulehčí zazimování, jelikož je to původně rostlina z tropických oblastí zazimování se nevyhneme. Citronela potřebuje dostatek slunce aby měla co nejsilnější koncentraci vonných silic. Můžete ji vysadit i do truhlíku na parapet jižního okna. Pokud vystavením slunci začnou listy trávy hnědnout, na chvilku ji přemístěte do polostínu.

cymbopogon-272641_960_720

A jak na to:

Do misky si rozložte středně těžký substrát a semínka zasejte. Jemně vložte pod tenkou vrstvu substrátu a pokropte. Vytvořte pařeník pomocí skla, nebo průsvitného igelitu a udržujte substrát lehce vlhký, aby semínka nevyschla. Fáze klíčení je okolo dvou týdnů,po celou dobu udržujte teplotu nad 20°C, přibližně do 22°C. Výhonky, které vyklíčí. Semena citronové trávy koupíte ve většině zahradnictví, jakmile se podaří vypěstovat první rostlinu máme vyhráno a už můžeme množit dělením na trsy. Časem si můžete vysadit trávy z jedné rostliny kolik budete chtít. Zálivku dávejte dle potřeby, aby tráva zcela nevyschla, používáme jako na všechny rostliny odstátou vodu pokojové teploty.

Citronová tráva snese i nižší teploty, ale před mrazy ji musíme dobře zazimovat, aby vydržela i na další roky. Najděte rostlině místo, kde neklesne teplota pod 10 stupňů. Zalívejte méně podle potřeby, asi jednou za dva týdny. Pokud nemáte vhodné místo na zazimování, může citronela přežít zimu i mezi okny, nebo za oknem v bytě.

lemon-614349_960_720 (1)