Nenechte se rušit při studiu


Někteří z nás potřebují na koncentraci pro studium, nebo práci klid a naprosté ticho. Jiní, jako jsem třeba já hledají hudbu, která ho nakopne. Jak si najít a připravit nejvhodnější playlist, nebo si jednoduše pustit rádio?

spravna_hudba_na_uceni

Poslouchat rádio není pro studium a práci určitě vhodné, vstupy moderátorů a reklam nás odvedou od pozornosti. Pochopitelně záleží které práci se věnujete, pokud se věnujete činnosti, která nevyžaduje zrovna extra přemýšlení, jako je třeba úpravy obrázků, nebo podobná práce, kterou děláte automaticky a nepotřebujete se příliš soustředit můžeme si dovolit poslouchat naši oblíbenou hudbu, nebo klidně i to rádio. Ovšem pokud pokud se věnujeme intenzivnímu učení, nebo autorské práci je vhodné si hudbu dobře zvolit. Podle výzkumů nám moderní hudba zabírá v mozku kolem 20% vnímání a jen zbytek se soustředí na učení a práci. Vyjímkou je hudba klasická, ta nám naopak může koncentraci a soustředěnost zvýšit. Pokud jste schopni se koncentrovat a dobře se učit v tichu a vyhovuje vám to, nic nehledejte. Pravděpodobně máte dobré návyky z dětství, kdy jste se na základní škole učili v klidu. Já jsem se učila většinou při televizi, cestou v tramvaji, nebo o přestávce před hodinou a v klidu se mi daří koncentrovat jen zřídka kdy. Ráda poslouchám jungle, reggae, drum a někdy i rap, ovšem pracovat při této hudbě není nejvhodnější ani nejefektivnější, tak si tuto mou oblibu nechávám raději na relax a tanec a při práci si raději zvolím hudbu, která mě bude stimulovat.

A jakou hudbu si zvolit?

  • Vážná klasická hudba je harmonicky klidná a jedná se o nejlepší volbu ke studiu i práci.
  • Na základě výzkumů existují důkazy o takzvaném „Mozart Effect“, kdy se prokázalo, že hudba od Mozarta opravdu zvyšuje výkony.
  • Pokud je Mozart na vás příliš vážný, můžete zkusit instrumentální hudbu. Ta je modernější a má podobné účinky jako hudba vážná.
  • Další možností je relaxační hudba, jako například zvuky přírody, jako potok, moře, déšť, nebo třeba zvířata v džungli. Sice se nejedná přímo  hudbu, ale tyto zvuky působí uvolňující pocit a nebudou vás rušit.
  • Důležitá je také hlasitost, primární činností je učení a práce, pokud chci hudbu, která mě bude v tomto podporovat, musí být tichá jen na pozadí. Čím bude hudba hlasitější, tím více nás odvádí od soustředění.
  • V některých případech může pomoci i hudbu pustit do sluchátek, odizolujete se od ostatních zvuků a rušivých elementů.
  • Pečlivě si playlist připravte předem. Navolte si tolik hudby, kolik potřebujete času na práci. Hledání  hudby během práce zbytečně odvede pozornost. Můžete se připravit časované tracky, například hodinové, můžete s tím pak nakládat jako s časovým úsekem, chcete po každé hodině přestávku, konec hudby vám ji ohlídá.
  • Vhodné jsou písně bez textů, každý text je rušivým elementem v našem mozku.
  • Poslouchat hudbu můžete i bezprostředně před zkouškou, nebo večer před spaním. Správně zvolená hudba vás uvolní, což je před stresem ze zkoušky také důležité.

Přeji příjemný a hlavně efektivní poslech hudby.