Jak naklíčit klíčky


během zimních měsíců máme nedostatek čerstvé zeleniny a vitamínů. Přestože máme celoročně regály v zelenině plné, ne vždy zelenina chutná stejně jako během sezóny a ani obsah vzácných vitamínů a minerálů už tam není dostatek. Pěstování klíčků je téměř jednoduší, než dojít do zeleniny a obohatí váš zimní jídelníček nejen o skvělou chuť, ale také dodá celou řadu důležitých vitamínů, minerálů a stopových prvků.

klicky_navod_pestovani

Už během prvních dnů klíčení se v semínku probouzí mnoho enzymů k životu. Klíčky už asi po třech dnech obsahují velké množství vitamínů, především vitamín B a C, minerálů, aminokyselin, minerálů a stopových prvků.  Zařazování klíčků do stravy není žádnou novinkou moderní výživy, již ve Staré Číně byly klíčky považovány nejen za chutný pokrm, ale také přírodní elixír na udržení zdraví a mládí.

Klíčit můžete na talíři, v PET láhvi, nebo v cedníku

Nejjednoduším způsobem jak naklíčit doma čerstvé klíčky je klíčení v cedníku, kde se klíčky dobře proplachují. U většiny klíčků začínáme tak, že klíčky na 12 -24 hodin namočíme do čerstvé vody. Takto předklíčené klíčky vložte do cedníku, nebo do PET lahve, ve, které jste před tím udělali několik otvorů na odtok vody. Nádobu s klíčky umístěte nejlépe na temné místo. Ve tmě budou vaše klíčky křehčí. Každý den minimálně třikrát důkladně klíčky propláchněte čistou vodou. Asi za tři dny máte klíčky hotové.

Na klíčení nepoužívejte osivo, které není určeno ke konzumaci, ale na pěstovaní. Toto osivo může obsahovat škodlivé pesticidy a mohou být mořená. Nejlepší cestou je zvolit produkt přírodního zemědělství, kde nepoužívají žádné chemikálie.

Na klíčení se hodí: zelená sója Mungo, pohanka, cizrna, čočka, řeřicha, sója, slunečnice, sezam, čočka a obiloviny.

klicky_recepty

♥ Výběr kvalitních semínek BIO klíčků a sad na klíčení naleznete >> ZDE << ♥