Rekonstrukce kuchyně


Plánujete rekonstrukci kuchyně a vlastně nevíte kde začít, aby jste na něco nezapomněli a nebylo už pozdě. Držte se ověřených postupů, které vycházejí z dlouholeté praxe odborníků v oboru. V několika bodech si řekneme jak začít a hlavně na nic nezapomenout.

kuchyne_rekonstrukce_rady_navody

Inspirace

Začněte se inspirovat v časopisech, na internetu, v obchodech i u svých známých. Pokud Vás zaujme jakýkoli detail, poznamenejte si ho, nafoťte si barevné kombinace. Veškerou dokumentaci k rekonstrukci si založte do desek a postupně si přidávejte další náměty a motivace. Později můžete po obrázcích sáhnout, můžete je předložit stavební firmě, nebo kuchyňskému studiu. Vyberte si barvy do kterých chcete svou novou kuchyň , záleží i na odstínech. Rozmyslete si jestli jste příznivcem sytých barev, nebo raději zvolíte odstíny pastelové. Pokud máte už nějaké barevné spotřebiče, které si chcete ponechat myslete aby se barevně dobře hodily. A v případě, že si zvolíte rekonstrukci kuchyně na klíč, architekti a designéři půjde s takovým materiálem práce jako po másle.

kuchyn_rady_na_rekonstrukci

Dobře odvedená rekonstrukce kuchyně se neobejde bez dalšího zásadního kroku a to ergonomie, tento výraz označuje rozložení pracovních ploch v prostoru, aby se v kuchyni prakticky pracovalo s důrazem na efektivitu. Tento krok začínáme zaměřením, ať už se chcete pustit do rekonstrukce sami, nebo to přenechat profesionálům, je dobré si udělat nějakou dobu předem zaměření s kterým pak můžete pracovat  v nákresu. Na internetu jsou dostupné free software ve kterých si i běžný uživatel počítače může krásně realizovat své představy. Berte v potaz výšku od stropu k podlaze, okna a dveře, elektrické rozvody i rozvody vody.  Váš plánek by měl obsahovat také rozložení zásuvek, vypínačů, přívodu vody a svodu opadů.

Profesionální kuchyňská studia vám tento plánek v několika variantách vytvoří před samotnou realizací.

Další krok je osvětlení, v kuchyni potřebujeme dostatek kvalitního světla. Rozmyslete si a jaká osvětlení použijete a jak je co nejefektivněji rozmístit, aby jste měli všechna pracovní místa s dostatkem světla.

Pokračujeme s výběrem materiálů od stropu až po podlahu. Ceny materiálů se budou výrazně lišit, ovšem také jejich kvalita. Profi studio vám navrhne volby materiálů podle vašeho rozpočtu i představ. Pokud si materiál chcete vybrat nezávisle sami, prohlédněte si nabízené zboží v obchodě, všechny si je oshejte a zjištěte si pevnost a odolnost materiálů. Při rekonstrukci kuchyně je základním materiálem pracovní deska, nabídka je opravdu obsáhlá od laminových povrchů, přes lité, nebo desky z kamenu například mramorové. Myslete na cenu, ale i použitelnost, na kvalitní desku můžete odkládat i horké hrnce, nebo na ni pohodlně krájet, aniž by jste poškodili povrch.

Hlídání prostoru, promyslete si aby jste měli na práci v kuchyni dostatek prostoru, aby se vám dobře otevírala lednička i jste měli pohodlný přístup ke všem skříňkám. Rozestup mezi pracovní deskou a horní skříňkou by měl být minimálně 50 cm, ale záleží jak jsou velcí členové vaší rodiny, může být i více. Pokud v kuchyni budete mít i jídelní prostor také si ho dobře promyslete. Pokud máte prostor, pořiďte si více židlí, než je členů vaší domácnosti, budete pak kam mít pohodlně usadit i návštěvy. A pokud vám to prostor dovolí umístěte si do kuchyně také pohodlné sofa, nebo gauč. Při odpoledním odpočinku na kávu, nebo přečtení novin po nedělním obědě toto vybavení určitě oceníte.

A velký den na rekonstrukci může začít! Příprava a realizace vám zabere kolem 5 týdnů přípravy do okamžiku, kdy máte plá své kuchyně hotový.