Citron nejen do jídelníčku


O léčivé síle citronu už toho bylo napsáno poměrně  hodně a všichni víme, že citrony jsou přínosem vitamínu A, B a C. Také obsahují tělu prospěšné bioflavonoidy, pekitin, vápník, železo, zinek, draslík a další stopové prvky. A proto všichni víme, že citrony jsou pro naše tělo zdravé a dodávají nám nezbytné látky. Ovšem vedle toho mají citrony další užitečné vlastnosti o kterých si napíšeme dnes. Víte třeba, že z citronů můžete dostat lék na plísně, nebo ho použít jako ekologický čistič v domácnosti?

citron

Kde můžeme využít krom jídelníčku citrony

  • Umí čistit některé kovy, především hliník, mosaz a měď. Měď čistíme tamponem pokapaným citronovou šťávou, mosaz a hliník stejným způsobem, nebo s přidáním trochu soli přímo na citron a leštěte přímo citronem. metoda funguje i na nerezové oceli.
  • Odstraní vodní kámen. Vodní kámen ve varné konvici, nebo v hrncích odstraníte převařením citronové šťávy. Funguje i na vodovodní kohoutky, naneste čerstvou šťávu přímo na problematické místo. Stejně funguje na nerezové oceli a na keramice. Umyvadla a dřezy navíc citronem krásně umyjete.
  • Eliminuje zápach. Můžete přidat kousek citronu do odpadu, nebo drtičů odpadů a zápach brzo zmizí. Citronem můžete také vyčistit zapáchající myčku nádobí a lednici. 
  • Poradí si s plísní. Z velkého procenta jsou plísně nehtů a nohou houbovitého původu, které nesnáší kyselé prostředí. Kapejte na postižená místa třikrát denně čerstvou šťávu z citronu, nebo potírejte namočeným tamponem. Výsledek se dostaví možná dříve, než by jste čekali. Podobně působí i ocet,  jako prevenci plísní nohou si můžete udělat lázeň nohou ve vodě s citronem, nebo octem.
  • Vyčistí tenisky. Zašpiněné tenisky pocákejte citronovou šťávou a nechte zaschnout na slunci, pak tenisky vyčistěte a zbavíte se i skvrn, které by jen tak lehce nepustily.
  • Vyleští lakovaný nábytek. V kombinaci 1 díl šťávy z citronu a dva díly olivového oleje připravíte ekologické a levné leštidlo nábytku.
  • Leští skla. Šťávou z čerstvého citronu krásně vyleštíce zrcadla i okna. Jednoduše naneste na umyté okno šťávu a doleštěte novinovým papírem. Nejen, že opět ušetříte, ale také si krásně provoníte byt.
  • Vylepší vaše praní. Citron funguje podobně jako bělidlo, tak jak jste zvyklí naneste na prádlo, nebo na fleky a dejte prát. Trochu citronové šťávy můžete přidat i přímo k prášku, poradí si  nečistoty, skvrny a prádlo krásně provoní. Zabírá také na odstranění skvrn od pocení. Odstraní plíseň z oblečení, nanášejte jako čistič před praním, přidejte sůl a nechte chvilku působit.
  • Osvěží  a provoní vzduch. Osvěžovač vzduchu si připravíte jednoduchým přidáním kousku citronu do vody a aplikujete doma rozprašovačem.  Sušené kousky citronu můžete přidat pro vůni do šuplíku s prádlem.

A teď už honem do obchodu pro žlutý zázrak naší přírody a můžete experimentovat i s dalším užitím této voňavé dobroty.