Voňavé „Babské ucho“


Babské ucho, Šalvěj lékařská, Salvia officinalis L., Linné, Salvija, Sylva, nebo Salvia ( z latinského překladu léčení) je nádherně aromatická léčivka. Jako vytrvalý keř z čeledi hluchavkovitých roste divoce na základě podmínek od 20 až do 80 cm výšky. Šalvěj lékařská má podlouhle řapíkaté pevné listy asi 2 – 6 cm velké, tlusté a pokryté jemnými chloupky. Nádherně aromatický květ rostlina poskytuje od května až do července, jeho libá vůně se nese kilometry daleko. Květ je nejčastěji fialový, růžový, ale také bílý, nebo s pruhy žluté barvy. Plod šalvěje je tvrdka, která chrání drobné černé semínka. Původní místo výskytu této bylinky je rozšířené středomoří, střední Asie a jižní Evropy. Už od dávných dob se rozšířila téměř po celém světe, kde to podnebí dovolí. Šalvěj, neboli babské ucho už dobře znali starý Egypťané, do Střední Evropy se dostala kolem 9. století. První vysazování těchto voňavých keříků bylo okolí klášterů a církevních budov.

salvej_lekarska_lecive_ucinky_babske_ucho

Vypěstovat šalvěj není nic složitého a použití je snadné

Šalvěj se dá pěstovat i v našich krajích, na zimu, ale bude potřeba zazimovat na optimální místo s přívodem slunečního světla. Sice v našich podmínkách nebude mít tak silné aroma, jako třeba na jihu Kréty, ale stejně bude hodnotnější, než ta kterou koupíte v obchodě. Množit ji můžete semínky, trsy, nebo řízky. V zahradnictvích je výběr od semen až po vzrostlé už kvetoucí rostlinky. Pěstování není náročné, má ráda přímé slunce, často se zasazuje na kraj záhonů a skalek. Velice dobře zakořeňuje a přizpůsobí se novému místu. Můžete ji také pěstovat na balkóně, nebo v truhlíku na parapetu za oknem. Šalvěj se sbírá od června do začátku září, sbírat můžete jak listy s lodyhou, tak květy. Sušíme na stinném místě s proudem čerstvého vzduchu, můžeme zavěšené vzhůru v menších větvičkách a pravidelně provzdušňujeme. Dobře usušená šalvěj by neměla výrazně ztratit na své barvě, zabarvení do hnědé barvy pak znamená nějaký problém. Může se jednat o plíseň, nebo špatný postup sušení. Uchovat šalvěj můžeme také mražením, očištěné části bylinky pak buď celé i větvičko, nebo nasekané zamrazte k pozdějšímu použití. Větvička se vám bude hodit vcelku třeba na grilovanou rybu, nebo na jehněčí, nasekanou směs použijete třeba do těsta na sušenky, nebo do dresingů. Šalvějové květy se přidávají do jarních nádivek, do kompotů, zavařenin a dezertů.

bio_salvej_biokreta_pouyiti_babske_ucho

 

Léčebné účinky jsou blahodárné

Tato voňavá bylinka má opravdu rozsáhlé pole působnosti v lidovém léčitelství, ale i ve farmaceutickém průmyslu. Její nejznámějším léčebným účinkem je dezinfekční účinek. Žvýkaní šalvějového lístku doslova vyčistí ústní dutinu, pomůže od bolesti zubů, zklidní afty a infekce v celých ústech. Mírní příznaky menopauzy, pomůže i s nadbytečným pocením v tomto období. Je vhodná k podávání při léčbě močových cest, zažívacího systému a problémů s dýchacím ústrojím. Na vnitřní užití je pro šalvěj nejjednodušší farma bylinkového čaje. Čaj připravíte jednoduše zalitím asi jednoho až třech lístků horkou vodou kolem 85 stupňů, přikryjeme a po 3 – 5 minutách scedíme. Pozor, šalvěj je velice výrazná bylina, jak chutí, tak vůní, používejte vždy jen malé množství. Šalvěj se používá i na vnější použití, například odvar z bylinek pomáhá na zbavení lupů a šalvějové květy umí krásně provonět koupel. Průmyslově se přidává do celé řady kosmetických výrobků, především do ústních vod, do parfémů, pleťových a tělových krémů a mýdel.

salvej_caj_navod_pouziti_babske_ucho

Použití šalvěje není vhodné pro těhotné ženy a malé děti. Pro zbytek populace platí, jako u každé bylinky, že primárně musíme mít při zdravotním problému přesnou diagnozu od lékaře. S lékařem se také poraďte o užívání šalvěje v průběhu léčby. Šalvěj působí také sedativně a zklidní organismus včetně mysli. Pokud se rozhodnete intenzivně bylinku užívat maximálně po každých pěti týdnech šalvěj zcela z jídelníčku vyřaďte, po té můžete opět pokračovat. Babské ucho: Voňavý zázrak ze zahrádky.