Eko gel na praní


Recept na domácí eko prací prášek

Běžné prací prášky na které jsme zvyklí ze supermarketů jsou velice nešetrné k naší pokožce, k našemu prádlu a v neposlední řadě pak k přírodě, především k rybám. V racích prášcích, tedy pokud se nejedná o ekologický prášek jsou chemické sloučeniny, které ohrožují naše zdraví a velice škodí ekologii. A to jak už při samotné výrobě, tak po praní, kdy se spláchne voda do kanalizace.

Přitom vyrobit si vlastní domácí prášek na praní není nic složitého a už vůbec ne drahého, vlastně naopak. Díky domácímu eko gelu na praní ušetříte stovky korun.

levne_prani_gel

A jak na to?

Suroviny:

  • 1 mýdlo s jelenem, nebo jiné žlučové mýdlo, nebo marseillské mýdlo (u marseillského mýdla máme výhodu, že pokud se už jedná o vločky, oproti třeba mýdlu s jelenem tedy nemusíme strouhat). Cena mýdla s jelenem je okolo 16,- Kč.
  • 250 g sody na praní (uhličitan sodný). Cena prostředku je okolo 22,- Kč.
  • Esenciální olej. Olejíček má v prášku na praní pouze aromatickou funkci, tedy lze jej vynechat. Cena olejíčků se pohybuje okolo 50,- Kč za 10 ml balení. Do prášku přidáváme pouze několik málo kapek, tedy cena do prášku bude v rámci haléřů.
  • 10 l horké vody

Postup:

Do lavoru, nebo kýblu nalijeme 5 litrů horké vody  a zamíchejte v něm nastrouhané mýdlo. Směs důkladně promícháme až se mýdlo úplně rozpustí. Dolijeme zbylých půl litru horké vody a přidáme sodu na praní, opět důkladně rozmícháme. Necháme stát 24 hodin, jak bude hmota schnout, bude i tuhnout na gel. Do chladného gelu vmícháme asi 5 – 10 kapek vonného olejíčku a opět dobře promícháme. Domácí ekologický gel se nekazí, nechte ho v uzavřené nádobě a máte vystaráno na několik měsíců. Dávkování na praní: na várku praní použijte 200 – 300 ml domácího gelu.

gel_na_prani