Saunujte se


Návštěvy sauny nejsou jen velice příjemným zážitkem, ale také velice ozdravnou procedurou. Sauna se doporučuje primárně jako prevence na imunitu horních cest dýchacích. Střídání teplot, které se vystavujete v sauně posiluje celý organismus a nastartuje v těle blahodárné biologické pochody. Díky vysokým teplotám se v těle urychlí tvorbu obranných protilátek. Především pak v zimních měsících vám posílí imunitu a zlepší dobrou mysl. Pokud budete chodit do sauny v zimních měsících pravidelně. Ideální perioda na saunování je jednou týdně asi na hodinu. Díky procesům střídání teplého a studeného prostředí se můžete celou zimu účinně ochránit proti chřipce a onemocnění dýchacího ústrojí. Načerpáte energii a ochráníte se proti stresu.

saunujte se

Nejvíce efektivní je klasická finská sauna s přívodem suchého vzduchu. V některých zařízeních nabízejí třeba tropickou saunu, kde se využívají voňavé esence, tedy vaše saunování může být i krásně aromatické.

Začínejte pozvolna

Pokud nechodíte do sauny zrovna pravidelně a chystáte se to změnit, je vhodné začít pěkně pomalu. Naslouchejte svému tělu, začátečník v sauně vydrží pravděpodobně jen několik málo minut. Ale tento proces se v případě pravidelných návštěv v sauně brzy bude prodlužovat. Uvidíte sami jak vám bude sauna víc a víc příjemná a doby pobytu budete chtít prodlužovat. V sauně zůstávejte vždy jen tak dlouho jak vám to bude příjemné, nezůstávejte v případě, že vám začne motat hlava, nebo se nebudete cítit dobře. Je to jasný signál, že chce tělo střídat s chladem, bezprostředně po výstupu ze sauny vlezte do chladného bazénu, nebo studené sprchy. Uvidíte sami jak se tělu krásně uleví. I do studené vody vstupujte s nasloucháním svých pocitů, pokud se vám nechce do ledové vody, dejte si jen vlažnou sprchu. I když jako začátečníci v sauně vydržíte jen pár minut, neklesejte na mysli, právě tak dlouhá doba jak je vám v sauně příjemně je i optimální dobou pro zdraví vašeho organismu. Pokud máte možnost nenoste v sauně žádný oděv ani plavky, jestli se stydíte před ostatními zvolte saunu jen pro jedno pohlaví, nebo zajděte do privátní sauny. Případně se raději zabalte do prostěradla, které není tak pevně na těle jako plavky, nebo oděv. Oblečení v sauně, především z umělých materiálů může vyvolat nepříjemné kožní reakce. Ve většině zařízení vám prostěradla půjčí personál. Díky pocení, které v sauně jistě přijde se můžete i během procedury zbavit nějakého kila na váze. Nemá to ovšem přímé spojení s hubnutím, jedná se pouze o úbytek vody, kterou by jste měli po saunování zase doplnit.

sauna pro zdraví

Návštěvy sauny nejsou vhodné pro jedince s vysokým krevním tlakem, srdečním onemocněním, s nervovým onemocněním a pro lidé s kožními chorobami. Pokud máte nějaké zdravotní problémy raději konzultujte návštěvu sauny se svým lékařem. Do sauny je vhodné chodit minimálně ve dvou, ení to běžné, ale pokud by se vám neudělalo dobře máte vedle sebe někoho kdo se o vás postará.

Příjemné zážitky během saunování.