Home Office na míru


Máte-li často home office,  určitě se vám vyplatí se zamyslet nad prostorem, kde pracujete a  co nejefektivněji si ho uzpůsobit. Disponujete s výhodou, že si svou pracovnu, nebo pracovní koutek můžete zařídit přesně podle vašich představ a podle svého vkusu.  A bez pochyb do určité míry můžete eliminovat nejrůznější rušivé elementy. Kdo z vás má s prací z domova zkušenost jistě ví o čem mluvím, mezi rušivé elementy můžou patřit i nenápadné podměty, jako je malý, nebo nepohodlný prostor, nevhodné propojením s další částí bytu, kde se pohybují třeba děti s kamarády.

home offices

Rozvržení prostoru

Každý byt, nebo dům nabízí jiné možnosti a jinak velké prostory, vyberte si své pracovní místo v prostoru, kde si myslíte, že se vám bude pracovat dobře.  Velikost pracovního místa si vytvořte na základě vlastních pocitů. Malé místo, kde se sotva otočíte na židli a ze všech stran budete něčím obklopeni nebude vhodný, ale ani nevolte zbytečně velký prostor, kde se budete muset pro podání šanonu projít přes celou místnost. Zvolte si optimální velikost, jakou váš byt dovolí a v něm se realizujte. Pracovní místo si pak od zbytku bytu způsobem, který váš interiér dovoluje oddělte. Můžete ho oddělit zástěnou, policí, nebo paravanem.

Osvětlení

Dostatek světla je základ, pokud to prostor dovoluje je ideálním zdrojem přímé sluneční světlo z okna. Já mám ve své domácí kanceláři rovnou okna dvě z každé strany stolu a pohled z okna mě skvěle inspiruje k práci. Někoho jiného ovšem může pohled z okna zbytečně rozptylovat, v tom případě můžete situovat stůl aby okno bylo za vašimi zády. Pochopitelně záleží jaký výhled se vám přes okno nabízí, já koukám do korun stromů a v dálce vidím železniční trať a staré krásné vilky, pokud vaše okno směřuje do rušné pravděpodobně vás to spíše rozruší, než dodá potřebnou kreaci a inspiraci. Každopádně ale většinou potřebujeme pracovat i po západu slunce a je třeba mít kvalitní umělé osvětlení. Světlo by mělo být přímé u praváka z levé strany a naopak, aby jste si s ním nestínili. Světlo vám musí pracovní plochu maximálně osvětlovat, ale nesmí být namířené do obličeje, nebo do monitoru. 

pracovna

Pracovní stůl

Každý má jinou práci a potřebuje okolo sebe jiný prostor na pracovní pomůcky, složky a různé pracovní materiály. Zamyslete se nad tím jak jste zvyklí pracovat právě vy.  Pro kolik věcí se musíte zvedat od stolu a podle toho si uzpůsobte i okolí pracovního stolu. Praktické jsou stoly, které mají výsuvnou desku pro klávesnici, nejen že ušetří místo na stole, ale pro ruce a záda pokud budete mít správnou výšku židle je to také ideální. Ideální šíře pracovního stolu je 150 cm, hloubka x délka 60-80 x  80-180 cm. Myslete i na dostatečný prostor na pracovní židli.

Organizace

První věc je organizace kabelů, počítač, druhý monitor, tiskárna, fax a další příslušenství, které máme ve své pracovně mají poměrně dost kabelů, které je pro vlastní pohodlí velice vhodné sdružit. Prodávají se už hotové organizátory kabelů, nebo si můžete poradit sami a kabely sloučit je třeba do husího krku, který koupíte v domácích potřebách, nebo elektru za pár kaček. Zkroťte i své dokumenty, které by se neměly neorganizovaně válet po stole a jeho okolí. Pořiďte si do pracovního prostoru dostatek odkladného místa, zásuvek, nebo přídavných kontejnerů. Bude se vám daleko lépe pracovat v organizovaném pořádku, než v chaosu. Na drobné věci jako jsou propisky, svorky, nebo kalkulačka si také pořiďte organizéry, které můžete mít přímo na stole, nebo zavěšené na zdi. Pro organizace domácí práce je skvělým pomocníkem také nástěnka.

Design

Posledním, ale také důležitým prvkem je zařízení a design interiéru. Každý má jiný vkus a na každého působí stejné věci odlišně. Poslouchejte své pocity a upravte si pracovní interiér podle svého vkusu. Není vhodné vkládat příliž mnoho rušivých elementů, ale zase strohý prostor vás nebude nikterak inspirovat. Zlatá střední cesta, optimálním řešením je sladit si prostor do dvou základních barev, které máte rádi. A lehce si svůj koutek také vyzdobte, například kytkou, nebo obrázkem své rodiny.