Chcete si pořídit do svého bytu zvířátko a přemýšlíte o kočce? Kočka může být ideálním domácím parťákem, ale dříve, než si ji pořídíte je třeba se zamyslet nad pár věcmi. Mezi lidmi se šíří názory, že kočky, které žijí v bytě jsou chudinky, protože většinou nechodí vůbec ven. Toto tvrzení je zcela mylné, většině kočkám, které jsou vy bytě to vůbec nevadí.
Kočky, jak se říká jsou zvířata s osobností, každá kočka bude mít jiné potřeby. Každá kočka má jinou povahu, pokud si tedy plánujete pořídit kočku do bytu v centru města, měla by to být kočka, které to vadit nebude. Většině koček pobyt pouze v bytě nevadí, ale některé to po chuti zrovna být nemusí.
Jak vybrat kočku do bytu
Obecně platí, že kočka, která je od malička v bytě a nepoznala pobyt venku té pravděpodobně nebude mít problém s tím, že ven ani nezačne chodit. Ovšem některé kočky jsou hodně temperamentní a potřebují své teritorium daleko větší, než je jenom byt. proto je vhodnější pořídit si už malinko odrostlé kotě na kterém už je jeho temperament znatelný. Už podle rasy se dá předpokládat výše temperamentu. Další variantou je si osvojit kočku, která má z pobytu venku nedobré zkušenosti, nebo má nějaký handicap. Taková kočička ocení klid a plnou misku a na výběh si ani nevzpomene a bude vám vděčná.
Co nakoupit, než si kočku přivedeme
První věcí co musí mít kočka od samého začátku je kočičí záchod. Záchody se prodávají buď zavřené, nebo otevřené. Do záchodu je třeba koupit kočkolit, vhodným řešením je gelový, který je sice o něco dražší, ale má nezaplatitelné výhody. Jednak tuto směs nemusíte tak často měnit, ale také nezapáchá a nepráší. Pokud se chystáte hned si pořídit kočky dvě, může se stát, že nebudou chtít sdílet společné WC a budete muset každé pořídit vlastní. Další věc jsou misky na jídlo a na vodu a nakoupit jídlo. Koťátkům můžete buď vařit, nebo podávat granule pro mladé kočky s označením junior a kočičí konzervy.
Jak připravit byt pro nového člena
Pokud se rozhodnete pořídit si kočku, myslete na to že kočka má drápky a ty si musí brousit. Kupte drápadlo, na trhu jsou nejrůznější varianty, ale klidně si můžete i takové škrábadlo jednoduše vyrobit sami. Stačí vám kousek prkna, které omotáte tlustým provazem a pevně připevníte na zeď. Některé kočky si škrábadlo najdou sami, některým musíme z počátku pomoci a jak začnou škrábat jinde šetrně ji přemístěte na místo k tomu určené a pohlaďte ji, když to pochopí. Domácí kočky milují pobyt na oknech, kde mají výhled. Ovšem okna je třeba zajistit sítí, nebo jiným typem, aby kočka nemohla vypadnout ven.
Jak se o kočku starat
Kočka i když se to nemusí vždycky zdát je společenské zvíře a nebude ráda sama. Kočky si potřebují hrát a to každý den! Měli by jste se své kočce věnovat každý den alespoň 45 minut. Pokud jezdíte často pryč, třeba na víkendy, kam si sebou kočičku brát nemůžete, možná by bylo lepší mít hned kočky dvě. Ve dvou si vyhrají a nebudou potřebovat tolik vaší pozornosti. Pokud si nebudete pořizovat kočky současně, měla by jedna z nich být kotě, jinak si můžou na sebe už špatně zvykat. Ať už máme kočku jednu, nebo dvě budou potřeba hračky. Každou kočku baví jiné hračky, což budete muset vyzkoušet jakou si zrovna oblíbí ta vaše. Nejoblíbenější bývají látkové myšky, plastová kolečka s rolničkou a zavěšené hračky na gumě.
Kastrovat, či ne?
U koček chovaných v bytě se kastraci nevyhnete, okolo půl roku života začne kočka mrouskat a pokud ji nedopřejeme kocoura, může to být opravdu velice intenzivní. Kocourkové začnou ve stejném věku značkovat byt a to s extrémně silným zápachem, který z většiny věcí zkrátka nevyčistíte beze stop. Po kastraci musíte kočkám hlídat váhu, některé se začnou nekontrolovatelně přejídat a tloustnout. Po kastraci je vhodné podávat granule pro kastrované kočky.
Kočka je skvělým společníkem a výborným mazlíčkem. I když mají svou osobitou povahu, dokáží se naučit mnoho věcí. A hlavně je s nimi zábava :-).