Jak se neutopit v dluzích


Přemýšlíte o tom, že si vezmete úvěr, nebo už jste si jej vzali a hledáte řešení jak se rychle vrátit na nulu? Přečtěte si užitečné rady a eliminujete tak zbytečné a drahé problémy.

dluhy

Uvažujete o úvěru

  • Jestliže úvěr nepotřebujete opravdu nutně, raději si peníze našetřete. Myslete na to, že pokud budete pravidelně odkládat peníze, máte šanci k nim dostat ještě nějaký ten úrok. Pakliže potřebujete peníze na bydlení je stále nejvýhodnějším spořením stavební spoření, kde můžete získat okolo 1,3% úrok a ještě státní podporu v hodnotě 2000 ročně. Banky vám nabídnou na šetřících účtech od 0,5 – 1 %.
  • Během rozhodování o úvěr si důkladně spočítejte kolik budete splácet, kolik zaplatíte navíc a jestli se dá úvěr splatit dříve bez penalizace. Při výpočtu musíte brát v potaz procenta na úrok a RPSN také v procentech. Dále si dobře prostudujte smlouvu o úvěru a odhalte další případné poplatky a penalizace, které by mohli nastat.
  • O úvěr si můžete zažádat buď u bankovní, nebo nebankovní společnosti. Bankovní i nebankovní společnosti jsou pod drobnohledem státních institucí. Bankovní společnosti mají sice v posledních letech nepatrně vyšší úroky, ovšem mívají oproti nebankovním zase daleko nižší penalizace za nejrůznější  které i sebemenší nedodržení smlouvy. Až si nějakou společnost vyberete, ověřte si, že se jedná o důvěryhodnou společnost s pevným zázemím a garancemi.
  • Berte v potaz, že se může stát cokoli a buďte připraveni na nejrůznější životní situace, které mohou nastat. Ke každé vyšší půjčce budete muset mít životní pojistku, pokud si úvěr berete sami, je vhodné se pojistit krom smrti i na invaliditu, dlouhodobé onemocnění a ztrátu zaměstnání.
  • Ověřte se u věřitele jaké je možné řešení v případě, že se dostanete do nečekaných problémů. Dobře si ověřte jakým budete vystaveni sankcím.
  • Nakonec si ještě dobře promyslete, zda je úvěr pro vás vhodný a jestli jste připraveni na několik měsíců, nebo i let pravidelně splácet.

dluhy_reseni_navody_rady

Už máte úvěr a nemáte na splátky

  • Neodkládejte problémy! Pokud tušíte, že se můžete dostat do problémů, běžte rovnou za věřitelem a informujete se o možnostech řešení. Do takové situace se může dostat každý a bude jistě snažší cesta vyjít s pravdou ven a hned z kraje znát veškeré možnosti a i případná rizika. Solidní úvěrová společnost ocení pravdu a jistě vám poskytne nějaké řešení problému. Myslete na to, že pro věřitele je jednoduší a levnější formou dostat peníze přímo od vás, než přes exekuce. V žádném případě nepřestávejte s věřitelem komunikovat!
  • Vyhněte se zbrklým rozhodnutím, rozhodně není vhodný si na zaplacení úvěru vzít úvěr jiný. Takový krok vás může ještě více potopit.
  • Rozhodně se neobracejte na společnosti typu osobní bankrot, vyhněte se velkým obloukem společnostem, které nabízejí oddlužení. Jedná o společnosti, které z vás dostanou jen další peníze a nepomůžou vám s s umořením dluhů, spíš naopak vás zavedou na ještě horší cestu. Tyto společnosti hledají aktivně lidé, kteří mají problémy, hlídají například i katastr nemovitostí a v okamžiku, kdy se na vaší nemovitosti ukáže exekuční blokace začnou vás kontaktovat, budou volat, psát motivační dopisy a využijí všech podlých možností, braňte se jim a žeňte je od sebe!
  • Šetřete a splácejte alespoň částečně. Pokud jste se dostali do těchto problémů, je na místě se uskromnit a případně prodat zbytečné věci, které nepotřebujete. Pokud je to možné najděte si další práci, nebo brigádu třeba o víkendech.
  • Stále myslete na to, že dluh musíte uhradit a pracujte na tom.
  • Pokud se dostanete do exekuce jednejte na „férovku“ i s exekutorem a sdělte mu po pravdě vaše možnosti. Ve většině případů se i exekutory dá solidně domluvit i když vás to bude něco stát.
  • Pokud si myslíte, že už to sami opravdu nezvládnete projednejte s věřitelem možnost využití insolvenčního zákonu č. 182/2006 Sb. Tuto variantu ale zvažujte až opravdu v posledním případě a dobře se poraďte s věřitelem a nezávislým právníkem.