Začínáme běhat


Každý sport nám vedle udržení dobré kondice pomůže i naší mysli a koncentraci. Běhání je jedním ze sportů, který můžete provozovat téměř kdekoli a krom vhodné obuvi je bez dalších investic. Dnes si povíme k čemu je pravidelné běhaní dobré a jak začít první trénink, aby  vás hned zpočátku tento sport neodradil, ale naopak vás začal bavit.

behani

Jak začít

Běh je dobrou volbou i pro úplné začátečníky ve sportování. Pakliže jste nikdy výrazně nesportovali a rozhodli jste se to změnit právě běhání může být vhodné právě pro vás. Tréninkový plán každého jednotlivce bude pochopitelně malinko odlišné. Faktory, které by měli ovlivnit jsou věk, fyzická kondice a tělesná váha. Pokud chcete začít běhat kvůli úpravě váhy, máte třeba nějaké kilo navíc začínejte pomaleji. Je třeba brát v potaz zátěž na klouby a ani celkový dojem při přetížení ze začátku by neměl správný efekt jak na kondici, tak na vaši mysl a koncentraci. Pokud máte nadváhu, nebo nejste zrovna v té nejlepší kondici, začněte samotný trénink chůzí. Chůze by měla být intenzivní a rychlá, zvolte terén, kde bude také stoupání. Naplánujte si terén a začněte chodit každý den, můžete tak vyřešit třeba chození do práce, čímž sfouknete dvě mouchy jednou ranou. Pokud to u vás není možné, najděte si dostupný terén ve svém okolí a začněte s chůzi každý den minimálně 40 minut, pokud zvládnete více dejte si klidně hodinu intenzivní chůze o to rychleji se dostanete k samotnému běhu. Až se dostanete do fáze, kdy budete intenzivně chodit minimálně 40 minut každý den a nebude vás to fyzicky zatěžovat, můžeme začít běhat.

Důležitou věcí na běhání je volba správné obuvi. Nesprávnou volbou bot si můžete uškodit a nakonec by vás nevhodné boty od běhání i odradilo. Zvolte rozhodně běžecké boty, záleží na finančních možnostech každého z vás, ovšem běžecké boty se dají pořídit už za několik málo stokorun, profesionální běžecká obuv pak bude stát v řádů tisíců. Když máte vhodné boty nebrání už nic v začátku trénování.

Dalším krokem je zvolit vhodný terén. Pokud máte jen trochu možnost dejte přednost lesním cestám a stezkám, před běháním na chodníku a jiném betonovém povrchu. Vhodný terén bude šetrnější k vašim kloubům, i když se tato skutečnost obecně dosti přeceňuje. Běháním kolem hodiny denně si klouby nezničíte ani na asfaltu, ale lesní cesta bude daleko lépe působit na vaši mysl. Určitě se vám bude lépe běhat v lese, než okolo panelového sídliště. Ovšem pokud to není možné, můžete začít i na chodníku. Pokud si najdete parťáka na běhání určitě vám to pomůže v disciplíně a pravidelnosti.

behani_trenovat

Můj první běžecký plán

Pokud se chcete do sportování opravdu pustit, je dobré plánovat. na začátek si zvolte asi 40 minutové tréninky. Pro začátečníka v běhu bude tento plán možná náročný, začátečník může podle svých možností kombinovat běh s rychlou chůzí podle své kondice. Rozvrhněte si dny, kdy budete chodit. Ideálně by to bylo čtyřikrát za týden, v tomto případě uvidíte velice rychle výsledky. Ale pokud je to na vás moc, můžete si připravit plán na dva, nebo i jeden den v týdnu. Snažte se udržet minimálně ten jeden termín v týdnu. Já osobně nejraději běhám ráno, daleko lépe se mi pak začíná pracovat a cítím se dobře. Pro někoho ale může být lepší volbou běhání večerní před spaním. Před běháním, stejně jako před jiným sportem je důležitý strečink. Před každým tréninkem dejte alespoň 5 minut protahování. Propněte si nohy ruce a záda. Při běhu je důležité myslet na dýchání, snažte se dýchat nosem v pravidelných intervalech. Dýchání ovlivňuje energii, pokud budete špatně dýchat vydržíte daleko méně. Buďte připraveni na to, že první trénink běhání nemusí být zrovna super zážitek, možná naopak nemusí být nic příjemného. Ale to se bude brzo měnit a už během třeba pátého tréninku se budete cítit skvěle. Kilometry sledovat nemusíte, soustřeďte se na čas, kterým běh, případně kombinovaný s chůzí strávíte. Začínejte zvolna, není třeba běhat rychleji, o to dříve by jste odpadli. Vyběhněte zvolna a zpočátku běhejte spíš pomaleji a po delší dobu.

Co nám dá pravidelné běhání:

  • Zlepší fyzickou kondici
  • Pomůže regulovat váhu
  • Optimalizuje spánek
  • Zvýší odolnost proti stresu
  • Posílíte imunitu a srdeční činnost
  • Zvýší sebevědomí
  • Odolnost proti stresu
  • Budete se cítit skvěle

U běhání neexistují žádná negativa, pokud pochopitelně nemáte nějaký specifický problém. Neváhejte a vyběhněte a nevzdávejte se!